„Pastebėk smurtą“: pokyčiai Vilniaus miesto krizių centre
Daugelis iš mūsų namus įsivaizduoja kaip saugią užuovėją, kurioje jaučiamės laimingi ir atsipalaidavę. Deja, patiriantiems smurtą artimoje aplinkoje šis namų apibūdinimas netinka. Tokiais atvejais svarbus vaidmuo tenka krizių centrams, kuriuose nukentėjusios šeimos randa ne tik laikiną prieglobstį, bet ir profesionalią pagalbą.
Įvertinkite pokyčius Vilniaus miesto krizių centre, kuriame įrengėme visą trečiąjį aukštą: laisvalaikio erdvę, bendrą virtuvę ir septynis gyvenamuosius kambarius.
Prieš ir po
Iki pokyčių kambariuose trūko jaukumo, o dar labiau – vietos būsimų gyventojų daiktams. Norėjome, kad čia apsistojančios šeimos jaustųsi ramiai ir patogiai, lyg tikruose namuose, todėl pasirinkome ramią spalvų paletę ir funkcionalumu paremtą skandinavišką dizainą. Prie neutralių spalvų baldų derinome žaismingą tekstilę ir dekoracijas, kad erdvė būtų jaukesnė vaikams ir jaunimui.
Gyvenamieji kambariai
Planuodamos gyvenamuosius kambarius, interjero dizainerės daugiausia dėmesio skyrė jų funkcionalumui, ergonomikai ir patogumui. Kiekviename iš kambarių atsirado būtiniausi baldai:
stalas, prie kurio patogu prisėsti tiek valgant, tiek mokantis ar dirbant;
talpios spintos drabužiams laikyti ir šaldytuvui paslėpti;
atviros lentynos ir dėžutės asmeniniams daiktams;
kušetė, dienos metu atstojanti sofą, o naktimis tampanti dvigule lova;
pora minkštų fotelių poilsiui, kurie prireikus atstos dar vieną lovą;
jaukumo suteikiančios užuolaidos, ryškios pagalvėlės ir kilimai.
„Ieškojome praktiškų ir patvarių sprendimų, kuriuos lengva pritaikyti skirtingiems gyventojų poreikiams. Atskiros spintos, vienvietės išlankstomos sofos-lovos ir kiti baldai parinkti taip, kad galėtų tinkamai tarnauti, nepriklausomai nuo to, kiek ir kokių žmonių apsistos krizių centre.“
Aistė Lėkytė ir Ūla Malinauskaitė-Žebrauskė
IKEA interjero dizainerės
Vaikų poreikiams pritaikyta erdvė
Visuose kambariuose pastatėme po rašomąjį stalą, kad vaikai turėtų, kur mokytis ir ruošti namų darbus. O virš stalų atsirado perforuotos lentos kanceliarinėms priemonėms, mieloms smulkmenoms ar kitiems daiktams laikyti.
„Baldai KALLAX kambariuose turi įvairią paskirtį: žema lentyna su stalčiais prie lovos tarnauja kaip naktinis staliukas, aukštesnė prie durų atstoja prieškambario spintą batams, rankinėms ar kuprinėms laikyti, o vaikų kampelyje šios lentynos – ideali vieta žaislams.“
Nors senojoje krizių centro virtuvėje buvo visa buitinė technika, baldai joje išdėstyti gana chaotiškai. Čia pakako erdvės gaminti, bet visai nebuvo, kur prisėsti valgant.
„Pro virtuvės langus matosi laisvalaikio erdvė, todėl abiejose erdvėse stengėmės atkartoti tas pačias spalvas ir stilių. Kad gyventojai turėtų, kur prisėsti, virtuvės centre pastatėme didelį pietų stalą, o šalia lango į vidinį kiemą – baro kėdžių.“
Aistė Lėkytė
IKEA interjero dizainerė
Interjero dizainerių tikslas buvo jauki, žaisminga ir tvarkinga virtuvė, kuria patogiai galėtų naudotis septynios šeimos.
Visi baldai bendroje erdvėje su durelėmis, kad būtų lengviau palaikyti tvarką.
Asmeniniams indams ir maisto produktams laikyti įrengtos rakinamos spintelės.
O didelis pietų stalas – puiki vieta pokalbiams ir bendroms veikloms.
Mūsų ištikimiausi pagalbininkai
Susipažinkite: tai IKEA darbuotojai, tiesiogiai prisidėję prie šio gražaus projekto įgyvendinimo. Kartu rinkome baldus, sukome varžtus, lyginome užuolaidas, dekoravome kambarius ir darėme viską, kad krizių centras virstų namais.
IKEA'oje mes visada pasisakome už lygybę ir sąžiningą elgesį su žmonėmis. Šios pozicijos laikomės bet kokiomis aplinkybėmis ir įvairiose situacijose, įskaitant ir gyvenimą namuose. Štai kodėl nusprendėme prabilti ir pradėti kovą prieš vieną opiausių problemų, kurią namuose patiria Baltijos šalių gyventojai – smurtą artimoje aplinkoje.