IKEA įkūrėjas Ingvaras Kampradas gimė Elmhulte (Pietų Švedijoje, Smolando provincijoje), „Vita Korset“ gimdymo namuose.
1933 m. – verslumas nuo pirmųjų dienų
Dar vaikystėje Ingvaras žinojo, kad užaugęs turės savo verslą. Karjerą jis pradėjo būdamas 5-erių. Anuomet jis dviračiu lankė kaimynus, siūlydamas įsigyti degtukų, sėklų ir kalėdinių atvirukų.
1943 m. – įkurta IKEA
Norėdamas paskatinti už gerus rezultatus mokykloje, Ingvaro tėvas padovanoja jam pinigų.
17-metis Ingvaras juos investuoja į verslą, kurį tęs visą savo gyvenimą.
Pavadinimas IKEA atsirado sujungus Ingvaro Kamprado inicialus su pirmosiomis jo tėvų ūkio (Elmtarydo), kuriame užaugo, ir gretimo kaimo (Agunarydo) raidėmis.
1948 m. – prekybos baldais pradžia
IKEA asortimente atsirado pirmieji baldai. Tarp jų – tamsiai rudas lakuotas valgomojo stalas RIGA iš beržo medienos.
1950 m. – pirmasis IKEA katalogas
Švedijoje debiutuoja legendinis IKEA katalogas. Tai pirmasis kasmetinis leidinys, reklamuojantis IKEA prekes namams.
1953 m. – pirmoji ekspozicija
Elmhulte duris atvėrė pirmoji nuolatinė ekspozicija. Joje pirkėjai galėjo apžiūrėti ir gyvai įvertinti prekių kokybę, prieš jas užsisakydami. O Ingvaras – susitikti su pirkėjais ir daugiau sužinoti apie jų poreikius.
1953 m. – pirmoji plokščioji pakuotė
Siųsti baldus paštu buvo brangu ir nuostolinga, nes daug prekių būdavo apgadinama. Taigi Ingvaras atrado kitą sprendimą – plokščiąsias pakuotes, užimančias mažiau vietos ir leidžiančias sumažinti transportavimo išlaidas. Tuomet pirmąjį kartą taip buvo supakuotas stalas LÖVET.
1960 m. – pirmasis Švediškas restoranas
1960-ųjų birželį pirkėjai IKEA‘oje galėjo įsigyti tik šaltųjų užkandžių ir kavos, tačiau metų pabaigoje IKEA restoranas jau turėjo virtuvę su visa reikiama įranga, įskaitant ir ano meto naujovę – mikrobangų krosnelę. Restorane buvo galima užsisakyti mėsainių ir kitų karštųjų užkandžių bei patiekalų iš valgiaraščio. Mintis įrengti restoraną Ingvarui kilo stebint, kaip pirkėjai pietų metu išeina iš IKEA‘os ir, užuot apsipirkę, traukia į šalia esančius Elmhulto restoranus bei gatvės kavines pavalgyti. Jis suprato, kad tuščiam skrandžiui su verslu – ne pakeliui.
1965 m. – pavyzdinė parduotuvė
Netoli Stokholmo, Kungens Kurva rajone, duris atvėrė pavyzdinė IKEA parduotuvė. Anuomet tai buvo didžiausia baldų parduotuvė Šiaurės Europoje. Pastatui, kurio dizainą įkvėpė Niujorke esantis Gugenheimo muziejus, parinkta strategiškai patogi vieta – lengvai pasiekiama automobiliu ir su didele aikštele jiems statyti.
1970 m. – „stebuklingas“ viską pakeitęs gaisras
Dėl elektros gedimo 1970 m. rugsėjį užsidegė ant pagrindinės parduotuvės stogo buvęs IKEA ženklas. Gaisro metu patirta daug žalos, tačiau kartu tai buvo šio to naujo pradžia. Bandant sumažinti po gaisro kilusį chaosą, įrengtas pirmasis Savitarnos skyrius, sulaukęs didžiulės sėkmės. 1971-aisiais, kai parduotuvė vėl buvo atidaryta, daugumą prekių pirkėjai galėjo pasiimti būtent Savitarnos skyriuje ir namo parsivežtus baldus surinkti patys.
1973 m. – tariame „Hej“ Europai!
Pirmoji IKEA parduotuvė už Skandinavijos ribų buvo atidaryta Šveicarijoje, Špreitenbacho mieste. Netrukus duris atvėrė dar kelios parduotuvės Vokietijoje.
1976 m. – Ingvaras imasi plunksnos
Praėjus 30 metų po to, kai įkūrė savo verslą, Ingvaras Kampradas parašė devynių punktų „Baldų pardavėjo testamentą“. Būtent čia pirmą kartą užfiksuota dauguma jo idėjų, įskaitant ir IKEA viziją kurti gražesnį kasdienį gyvenimą daugeliui žmonių.
9-ojo deš. pradžia – IKEA franšizės sistema
Devintojo dešimtmečio pradžioje, kai parduotuvės IKEA veikė jau 20 valstybių, IKEA įkūrėjas Ingvaras Kampradas suprato turintis apsaugoti unikalią IKEA koncepciją, padėjusią išaugti į tokią didelę kompaniją. Jis norėjo užtikrinti jos nepriklausomybę ir sukurti ilgalaikės nuosavybės struktūrą, tad akcijų biržos variantas pasirodė nepriimtinas. Taip buvo sukurta IKEA franšizės sistema.
1995 m. – demokratinio dizaino pradžia
Terminas „demokratinis dizainas“ pirmą kartą pavartotas 1995 m. vykusioje Milano baldų mugėje. „Niekada nepamiršiu to jausmo, kuris aplankė išvydus šį žodžių junginį Milano reklaminiuose stenduose ir tramvajuose. Sėdėjau lauke, gurkšnojau kamparį ir stebėjau pravažiuojančius tramvajus su užrašu „Il design democratico – IKEA“, – dalijasi prisiminimais IKEA muziejaus Elmhulte archyvaras Peras Hahnas.
1998 m. – projektas „Sow a Seed“
1983 m. Malaizijoje, Borneo salyne, kilęs gaisras sunaikino 18 500 hektarų atogrąžų miškų. Apie tai išgirdęs Ingvaras Kampradas nutarė prisidėti prie jų atkūrimo. 1998 m. IKEA pradėjo finansuoti projektą „Sow a Seed“ (liet. „Pasėk sėklą“), padėjusį atsodinti daugiau kaip 12 500 hektarų atogrąžų miškų.
2015 m. – LED eros pradžiaD
2015 metų rugsėjį, iš prekybos pašalinus visas halogenines ir liuminescencines lemputes, viso pasaulio parduotuvėse IKEA imta prekiauti energiją tausojančiais LED šviesos diodais.
Ar žinojote?
Ikoninis IKEA logotipas ne visada buvo geltonos ir mėlynos spalvų derinys. Štai kaip jis kito mėgant metams.