„Gyvenimas namuose“ yra vienas didžiausių ir savičiausių tyrimų apie tai, kaip žmonės iš įvairių pasaulio kraštų gyvena ir jaučiasi savo namuose. Stengiamės suprasti, su kokiais iššūkiais jie susiduria ir kaip galime padaryti jų gyvenimą gražesnį. Praėjusiais metais apklausėme 37 000 žmonių iš viso pasaulio, įskaitant ir 1017 Lietuvos gyventojų.
Kas mums padeda jaustis kaip namuose?
Sužinojome, kad nepriklausomai nuo to, kaip ir kurioje pasaulio vietoje gyvename, mus visus sieja tie patys emociniai poreikiai: saugumas, komfortas, priklausymas, nuosavybė, privatumas, džiaugsmas ir pasiekimai.
Kai namai atspindi mūsų asmenybę, jie dvigubai
dažniau tampa ir mūsų vidinės
pusiausvyros šaltiniu.
Bet tik 6 iš 10
apklaustųjų jaučia, kad namai yra jų atspindys.
Mums šis skaičius atrodo per mažas.
„Kurti namus, kurie mus atspindi, ne taip ir sudėtinga. Norint tai padaryti, nebūtina imtis remonto ar pirkti naujų baldų. Galima tiesiog įnešti daugiau mėgstamų spalvų, kurti stilių interjero detalėmis: pagalvėlėmis, užuolaidomis, kilimais, aksesuarais.“
IKEA interjero dizainerė Eimantė Nemanė
Žmonės Lietuvoje labiausiai susirūpinę dėl...
1. Bendros ekonominės padėties šalyje (71 %).
2. Namų ūkio finansų (68 %).
3. Savo pragyvenimo lygio (65 %).
Kai visas pasaulis veržiasi diržus...
Daugelis iš mūsų atsigręžiame į savo namus ir, norėdami sutaupyti, laiką leidžiame juose. Jei pragyvenimo išlaidos ir toliau augs, žmonės Lietuvoje mano, kad tai labiausiai paveiks šias jų gyvenimo sritis:
53%
sako, kad nukentės jų laisvalaikis
(pramogos ir pomėgiai) už namų ribų.
1 iš 10
įsitikinę, kad tai paveiks
šeimos kūrimą ir / ar planavimą.
7%
mano, kad suprastės santykiai
su kartu gyvenančiais žmonėmis.
Nesvarbu, kokių iššūkių sulaukiame iš aplinkos – namuose visada jaučiamės saugiai ir komfortiškai. 1 iš 3 lietuvių šiais metais savo namus vertina palankiau, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai.
Svarbu, ir taškas
Idealiu atveju namai – mūsų asmenybės veidrodis. Tai reiškia, kad, dairydamiesi po juos, iš tiesų stebime ir patys save. Mus atspindi prisiminimus keliančios nuotraukos, daiktai, susiję su pomėgiais, ir kiti mums svarbūs dalykai.
Ryškiausiai mūsų asmenybę namuose atspindi daiktai, kuriuos siejame su praeities įvykiais ir patirtimis. Tai gali būti magnetais nuklijuotos šaldytuvo durys, seni širdžiai mieli baldai ar interjero detalės – bet kas, ką laikote dalimi savo istorijos ir norite pasilikti ne vien dėl praktinė paskirties.
Patarimai, kaip personalizuoti savo erdvę
Interjero dizainerė dalijasi idėjomis, kaip suteikti namams daugiau asmeniškumo.
Paklausti, kas namuose atspindi jų asmenybę, žmonės mini įvairius dalykus:
41%
sako, kad tai vieta jų
poreikiams ir pomėgiams.
36%
sako, kad tai daiktai,
susiję su prisiminimais ir patirtimis.
37%
sako, kad tai kartu gyvenantys žmonės.
Tai, kas svarbu, gali kelti ir įtampą
Savo atspindį namuose dažnai siejame su daiktais, tačiau tikrai nežiūrime į juos pro rožinius akinius. Daiktų perteklius ir netvarka trukdo asmenybei skleistis, todėl emociškai brangūs daiktai kartu yra ir mūsų jaučiamos įtampos šaltinis.
Atrodo, kad namų ruošos darbai nesibaigia?
Psichologas Paulius Rakštikas ir interjero dizainerė pataria, ką daryti, kad jų našta taptų lengvesnė.
Kaip namų tvarkymąsi paversti malonumu?
Namų organizavimo specialistė Jovita Mikštė pataria, kaip palengvinti buities darbus ir šeimoje dalytis atsakomybėmis.
IKEA interjero dizainerė Eimantė Nemanė pataria, kaip sukurti daugiau vietos mylimiems daiktams ir juos tvarkingai laikyti, neapkraunant paviršių:
Širdžiai mielas smulkmenas ir suvenyrus eksponuokite ant sieninės lentynos arba spintelėje su stiklinėmis durimis ir papildomu apšvietimu. Taip jie visada bus dėmesio centre ir neapdulkės.
Iš pajūrio parsivežtus akmenukus suberkite į vazas ar gilesnius nuotraukų rėmelius.
Magnetus iš kelionių, užuot klijavę prie šaldytuvo, laikykite ant magnetinės lentos.
Trys labiausiai erzinantys dalykai namuose:
Namų tvarkymas ir buities darbai
Mes ir žmonės, su kuriais gyvename, skirtingai suprantame, kas yra netvarka, ir tuos pačius buities darbus kiekvienas atliekame skirtingai. Todėl, pasak psichologo Pauliaus Rakštiko, dalijantis darbais namuose, svarbu mokėti ne tik prisiimti atsakomybę, bet ir atiduoti ją kitiems.
Per daug daiktų, neturinčių konkrečios vietos.
„Peržiūrėkite turimus daiktus ir įvertinkite, ko tikrai reikia, o ko jau kurį laiką nenaudojate ir galite atsisveikinti, surasdami naujus namus. Likusius daiktus išrūšiuokite pagal funkcijas ar kambarius ir sudėkite į dėžutes. Taip sutaupysite vietos ir lengviau viską rasite.“
IKEA interjero dizainerė Eimantė Nemanė
Erzina daiktai be vietos?
Interjero dizainerė Eimantė Nemanė dalijasi sprendimais, kurie padės palaikyti tvarką namuose, neišleidžiant nė 10 eurų.
Privačios lauko erdvės trūkumas.
Jei negalite džiaugtis gamta arti namų, pasikvieskite ją į vidų. Įsigykite kambarinių augalų, rinkitės natūralių medžiagų baldus ir interjero detales, įsirėminkite gamtos nuotraukų arba ieškokite tekstilės gaminių su augaliniais raštais.
Namuose tebėra ryški skirtis tarp lyčių
Kalbant apie namus ir jų tvarkymą, skirtis tarp vyrų ir moterų vis dar egzistuoja.
Moterys dažniau už vyrus jaučiasi reprezentuojamos savo namų, tačiau joms taip pat tenka ir didesnė buities darbų našta.
1 iš 3 moterų Lietuvoje erzina buities darbai (skalbimas, valymas, maisto gaminimas). Tą patį jaučia tik 1 iš 5 vyrų.
„Dalijantis atsakomybėmis šeimoje, verta įtraukti ir vaikus. Jei vienas šeimos narys gamina, kitas gali pasirūpinti tvarka virtuvėje po vakarienės. Jei vienas siurbia kilimus, kitas gali tvarkyti skalbinius. Dauguma turime savo labiau mėgstamus ir visai nemėgstamus buities darbus, todėl vieni kitiems padėtume įsiklausymu, kokios veiklos mums artimesnės. Kalbėkimės ir ieškokime kompromisų.“
Psichologas Paulius Rakštikas
Kaip atrodo idealūs namai?
Žvelgdami į ateitį ir galvodami, kaip turėtų atrodyti idealūs namai, dažnai įsivaizduojame vietą, kurioje galime nusispirti batus, išvalyti mintis ir susitelkti į tai, kas teikia džiaugsmo bei pasitenkinimo.
56% teigia, kad svarbiausias idealių namų aspektas yra galimybė juose atsipalaiduoti. 55% lietuvių svarbu, kad namai leistų būti savimi. 38% nori, kad namai padėtų puoselėti santykius su kartu gyvenančiais žmonėmis.
Namai – tai vieta, kurioje galime elgtis keistai, jaustis gerai ir būti savimi.
1 iš 10
lietuvių per paskutinius
12 mėnesių kalbėjosi
su augalais.
1 iš 5
apsimetė, kad turi planų,
nes norėjo likti namuose.
Tik 10%
lietuvių rūpi, ką kiti
žmonės galvoja apie jų
gyvenimą namuose.