Laimingi namai – laimingas gyvenimas. 2023 m. tyrimo „Gyvenimas namuose“ ataskaita
„Gyvenimas namuose“ yra vienas išsamiausių tarptautinių tyrimų. IKEA kasmet jį atlieka, siekdama išsiaiškinti, kaip žmonės jaučiasi savo namuose ir kaip mes galime jiems padėti padaryti gyvenimą gražesnį.
Praėjusiais metais apklausėme daugiau nei 37 000 žmonių iš 40 pasaulio šalių. Apklausoje dalyvavo 1005 Lietuvos gyventojai.
54 % Lietuvoje ir 52 % pasaulyje sako, kad namai yra jų mėgstamiausia vieta.
28 % Lietuvos gyventojų teigia, kad namai nuteikia juos siekti sėkmės gyvenime.
„Jei namuose mes jaučiamės saugiai ir komfortiškai, būsime kur kas labiau pasiruošę ir veikloms už namų sienų. Namai apima ne tik fizinę erdvę, bet ir santykius juose, jei gyvename ne vieni.“
Paulius Rakštikas
Psichologas
Namuose ieškome užuovėjos nuo pasaulio chaoso
Paklausti, kaip įsivaizduoja idealius namus, Lietuvos gyventojai juos sieja su galimybe atsipalaiduoti (44 %) ir būti savimi (36 %). Dauguma iš mūsų sutinka, kad namai turėtų būti saugi užuovėja nuo išorinio pasaulio šurmulio ir negandų.
„Atokvėpis, laikas sau yra būtini elementai po pastangų reikalaujančios veiklos. Norėdami atsipalaiduoti, mes mintyse apmąstome, kada grįšime prie darbų ir kitų reikalų, galime suplanuoti darbo ir poilsio laiką, kuris itin artimas tvarkymuisi, tik psichologine prasme. Mažindami reiklumą sau, labai greitai pajusime, kaip atslūgsta įtampa, o po to atkeliauja ir atsipalaidavimo jausmas.“
Paulius Rakštikas
Psichologas
Kas padeda mums jaustis gerai?
Trys svarbiausi veiksniai, siekiant palaikyti gerą psichologinę savijautą namuose:
poilsis ir atsipalaidavimas;
tvarkingi ir švarūs namai;
miegas.
Gerovė neatsiejama nuo tvarkos
Nors namų tvarkymas dažnai siejamas su varginančiu darbu, jis turi ir teigiamų pasekmių. Daugiau nei trečdalis (32 %) apklaustųjų sako, kad susitvarkius pagerėja jų psichologinė savijauta, o 40 % tvarkinguose namuose jaučiasi laimingi ir atsipalaidavę.
„Mėgstame stebėti taisyklingumą, minimalizmą, tvarką, nes tai leidžia mums pajusti kontrolę ir atsipalaiduoti. Jausdami kontrolę, nejučia nusiraminame, aplanko jausmas, kad viskas yra gerai. Tvarkos palaikymas namuose gali atstatyti šį vidinį kontrolės poreikį. Todėl patarimas pradėti dieną nuo paklotos lovos turi gilesnę prasmę. Tvarka, kai daiktai turi savo vietas ir yra greitai randami, padeda pajusti kontrolę.“
Paulius Rakštikas
Psichologas
Kokybiškas poilsis naktį
27 % apklaustųjų gerą savijautą namuose sieja su kokybišku miegu, o 16 % teigia, kad trumpas pogulis jiems teikia daugiausia džiaugsmo.
Geras miegas prasideda nuo pagrindų
34 % apklaustųjų svarbi tinkama temperatūra. Užtikrinti ją padės reikiamo storio ir sudėties antklodė.
27 % reikia visiškos tamsos. Puiki išeitis – temdančiosios užuolaidos.
31 % gerą miegą sieja su mėgstama pagalve. Jei dar tokios neturite, išsirinkite, vadovaudamiesi šiuo gidu.
Gamtos svarba mūsų gyvenime
Kas trečiam Lietuvos gyventojui daugiausia pasitenkinimo ir ramybės atneša ryšys su gamta. Laimei, susikurti žalią oazę galima net ir neturint nuosavo kiemo.
„Pasitelkite augalus. Patariu turėti vieną didelį ir kelis mažesnius. Išdėlioję juos skirtinguose aukščiuose, ant augalų stovų ar lentynų, sutaupysite vietos ir lengvai sukursite vertikalią oazę. O ant sienos, esančios priešais augalų kompoziciją, pakabinus veidrodį, žaluma namuose atrodys dar vešlesnė.“
Eimantė Nemanė
IKEA interjero dizainerė
Būti kartu ar turėti privatumo?
Žmonių poreikis bendrauti ne visada dera su noru turėti asmeninės erdvės. Naujausias tyrimas atskleidė, kad tik 44 % Lietuvos gyventojų namuose privatumo pakanka visiems juose gyvenantiems žmonėms. Tai būtina keisti, nes galimybė atgauti jėgas ar tiesiog pabūti su savo mintimis 34 % apklaustųjų yra vieni svarbiausių aspektų, norint jaustis patenkintiems ir ramiems.
„Privatų kampelį sau galima įsirengti net ir bendroje svetainėje. Tai gali būti atskiras fotelis arba kampinė sofos dalis su kojų kėdute, kavos staliuku ar nešiojamojo kompiuterio stovu, skirtu puodeliui karšto gėrimo ar degančiai žvakei padėti. Nuo likusios svetainės ar miegamojo erdvės jį galima atskirti širma ar kitokia pertvara, kuri leis įrengti kambarį kambaryje ir turėti šiek tiek privatumo. Dar jaukiau bus, jei pasirinksite dailią širmą iš natūralių medžiagų.“
Eimantė Nemanė
IKEA interjero dizainerė
Yra dalykų, kuriais dalintis nebūtina
24 % šoka arba dainuoja, kai šalia nieko nėra.
21 % namuose vaikšto nuogi.
4 % mano, kad jų namuose gali būti būtybių iš ano pasaulio.
Norite sužinoti daugiau? Čia galite peržiūrėti išsamias šių metų ir ankstesnių tyrimų „Gyvenimas namuose“ ataskaitas.